pl
pl

Galeria kierunku Architektura Wnętrz

Kierownik Pracowni Architektury Wnętrz: DR HAB. ARCH. WNĘTRZ MAREK BŁAŻUCKI

Pracownia Architektury Wnętrz

PROJEKT JEDNORODZINNEGO DOMU NAD STAWAMI
 
Autor: Adrianna Kliś Pracownia dyplomowa | promotor: prof. Marek Błażucki
 
Minimalistyczny projekt domu o całkowitej powierzchni 123 m. kw. przeznaczony jest dla potrzeb 1-2 osób. Geometryczna forma bryły została złamana poprzez wysunięcie elewacji oznaczającej strefę nocną. Asymetryczny taras wydłużony nad staw tworzy integralną część ze strefą dzienną. Całość budynku dopełniła konstrukcja ukośnych, drewnianych belek. Zastosowanie w nich jednakowego stopnia nachylenia dało efekt złudzenia ich zmiennych, przeciwległych kątów. Lico budynku zostało wykończone płytami z piaskowca, czarnym tynkiem oraz betonem architektonicznym. Proste formy, nieskomplikowane, otwarte przestrzenie, to cechy, które dominują w projekcie. Otaczająca przyroda stanowi dodatkowy atut miejsca.
PROJEKT ADAPTACJI DAWNEJ ZAJEZDNI TRAMWAJOWEJ W CIESZYNIE NA CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ 
 
Autor: Agnieszka Kozyra Pracownia dyplomowa | promotor: prof. Marek Błażucki
 
Budynek, w którym mieściła się zajezdnia tramwajów elektrycznych, wybudowany został w 1910 roku. Po likwidacji komunikacji tramwajowej w mieście, budynek częściowo przebudowano. Obecnie wynajmowany jest na garaże i introligatornię. Obiekt znajduje się blisko centrum miasta, w pobliżu Wzgórza Zamkowego, Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości oraz Hali Widowiskowo – Sportowej. Projekt rewitalizacji budynku zakłada zachowanie charakterystycznych cech budynku, przy jednoczesnym nadaniu mu estetycznego, nowoczesnego wyglądu. Zachowana brama wjazdowa, dziś częściowo zamurowana, została wyeksponowana i przeszklona, a powierzchnia przed bramą, wykorzystana została na podwórko z elementami zieleni pełniące funkcję letniego ogródka. Układ funkcjonalny, któremu podporządkowane jest wnętrze budynku, zawiera strefę obsługi klienta, strefę wypoczynkową, strefę sanitariatów, strefę samoobsługi mieszczącą 3 stanowiska multimedialne oraz zaplecze dla personelu.
PROJEKT PRZEKSZTAŁCENIA LEŚNICZOWKI W CAŁOROCZNY DOM MIESZKALNY 
 
Autor: Agnieszka Niczyporuk Pracownia dyplomowa | promotor: prof. Marek Błażucki
 
W miejscowości Łazy, w położonym z dala od aglomeracji miejskiej miejscu, usytuowano niegdysiejszą leśniczówkę. Została wzniesiona w latach 20. XX wieku na fundamentach kamiennych, posiadała 70 metrowy parter i częściowo użytkowe poddasze. Budynek posadowiony został na ok. 22 a działce, która od strony wschodniej i północnej graniczyła z lasem. Dodatkowym atutem było usytuowanie budynku na zboczu i roztaczający się od strony południowej malowniczy widok na Masyw Góry Błatniej. Założeniem projektu było przekształcenie dotychczasowego letniska – leśniczówki w całoroczny dom mieszkalny poprzez dwukrotne powiększenie jej kubatury. Rozbudowa budynku pozwoliła wygospodarować przestrzeń, która składa się z otwartego salonu z kuchnią, toalety, pokoju gościnnego z łazienką na parterze oraz sypialni z przylegającą łazienką a także biblioteka i garderobą na piętrze. Nawiązując do tradycji regionu, budynek został pokryty gontem. Południowa elewacja została w całości przeszklona, zaś pozostałe pomieszczenia doświetlono za pomocą okien połaciowych, biegnących wzdłuż ścian, aż po jego dach. Wnętrze stanowi nawiązanie do stylu nowoczesnego. Wedle założeń ma w nim dominować prostota, zaś wprowadzone podziały mają wpływać na dyscyplinę i klarowność we wnętrzu. Stonowana kolorystyka, ograniczona do barw neutralnych, ma zgodnie z koncepcją, sprzyjać harmonii i zachęcać do odpoczynku. 
PROJEKT ADAPTACJI HALI PRODUKCYJNEJ BYŁYCH ZAKŁADÓW WŁÓKIENNYCH „BEWELANA”
 
Autor: Damian Wisła Pracownia dyplomowa | promotor: prof. Marek Błażucki
 
Tematem pracy dyplomowej jest adaptacja parterowej, szedowej hali produkcyjnej o powierzchni 4876 m kw. wzniesionej w latach 60 XX w. w, wchodzącej w skład byłego zakładu włókienniczego ZPW BEWELANA. Hala znajduje się przy ul. Gen. Maczka 71 w Bielsku-Białej w dawnym kwartale przemysłowym między rzeką, a linią kolejową do Żywca. W swoim projekcie proponuję adaptację hali na cele kulturowe, stworzenie w niej centrum promocji Miasta. W nowoprojektowanym obiekcie zakładam powstanie stałej, interaktywnej wystawy o mieście, jego historii, itp. z wydzieloną przestrzenią na wystawy czasowe i sale projekcyjne, a także holu wejściowego oraz restauracji na ok. 150 osób wraz z zapleczem. W przyziemiu hali znajdują się pomieszczenia techniczne i magazynowe. Pomieszczenia administracyjne zostały ulokowane w przylegającej do hali prostokątnej przybudówce. Głównym załączeniem projektowym było połączenie zastanej architektury z nowo projektowymi elementami bez zbytniej ingerencji w konstrukcje obiektu z zachowaniem jak największej ilości elementów i detali świadczących o byłej funkcji tego miejsca. Wyeksponowany, szedowy dach, konstrukcja, surowy beton, stal zestawiony z prostymi materiałami, dużą ilością bieli oraz minimalistyczny sposób wykończenia, to motyw przewodni. 
PROJEKT DOMU RODZINNEGO NAD JEZIOREM ROŻNOWSKIM 
 
Autor: Kinga Frączek Pracownia dyplomowa | promotor: prof. Marek Błażucki
 
Przedmiotem opracowania jest modernistyczny dom jednorodzinny do zamieszkania całorocznego, zlokalizowany nad Jeziorem Rożnowskim w Bartkowej – Posadowej, powiat nowosądecki. Innowacyjne formy architektoniczne często zaskakują swoją prostotą, funkcjonalnością oraz idealnym wpasowaniem się w krajobraz bez uszczerbku dla walorów danego środowiska. Modernistyczny dom nad jeziorem wtopi się w krajobraz ze względu na swoją nieskomplikowaną bryłę, prostą konstrukcję i bezpretensjonalne, minimalistyczne wykończenie. Główną przesłanką do przyjęcia koncepcji budynku modernistycznego w takiej, a nie innej formie i z dala od miejskiego zgiełku, była chęć zmiany otoczenia oraz zamiłowania do prostych, funkcjonalnych i nieskomplikowanych przestrzeni. Zakres opracowania obejmuje rozwiązanie architektoniczne samego budynku oraz podział i wykończenie wnętrz z zachowaniem założeń modernizmu. Razem z odpowiednio dobranymi materiałami budowlanymi i wykończeniowymi, tworzą wyjątkowy, ekologiczny dom jednorodzinny.
PROJEKT DOMU Z KONTENERÓW
 
Autor: Karolina Rokowska | Pracownia dyplomowa | promotor: prof. Marek Błażucki
 
Celem projektu było stworzenie przestronnej i nowoczesnej bryły, która zachowa charakter domu z kontenerów. Dom ma spełniać funkcję domu jednorodzinnego dla małżeństwa i dwójki dzieci. Projekt ma pokazać, że w dzisiejszych czasach można zbudować dom metodą odbiegającą od tradycyjnego budownictwa. Dom zbudowany jest z ośmiu modułów o takich samych wymiarach. Sypialnia z garderobą, przeznaczona dla małżeństwa, skonstruowana jest z dwóch mniejszych kontenerów 20 DV, które zostały dostosowane do bryły budynku. Kontenery zostały ułożone względem siebie pod różnym kątem tak aby całość była bardziej dynamiczna i atrakcyjna pod względem wizualnym. W ścianach zostały wycięte otworzy na duże przeszklenia. Sporo okien powoduje, że cała forma jest lżejsza. Mimo tego, że dom ma surowy wygląd i charakter, do środa wpada dużo ciepłego światła, jednocześnie ocieplając wnętrza. Stolarka okienna jest aluminiowa. Całość konstrukcji to ok. 252 m kw. Dom posiada rozwiązania przyjazne dla środowiska.
PROJEKT PLOMBY ARCHITEKTONICZNEJ PRZY UL. PRZEKOP W BIELSKU-BIAŁEJ 
 
Autor: Katarzyna Zalewska | Pracownia dyplomowa | promotor: prof. Marek Błażucki
 
Niewielka działka (dz. n 1116), o wymiarach 22m i w najszerszym miejscu 5m, znajdująca się pry pierzei ulicy Przekop w Bielsku-Białej, pozostała niezabudowana, aż do dzisiejszych czasów, pomimo lokalizacji w centrum miasta Bielska-Białej w dawnej dzielnicy fabrycznej nazywanej Żywieckim Przedmieściem. Projekt ma nowoczesną formę. Dwie fasady są zaprojektowane ze szkła i aluminium, a wnętrze jest w stylu minimalistycznym. Jego charakterystycznym wyznacznikiem jest prostota, perfekcja i wyciszenie. Budynek posiada trzy poziomy, na ostatnim (dach) znajduje się taras z basenem. Projektowana plomba łączy się z trzema budynkami. Parter zabudowany jest tylko częściowo, aby umożliwić komunikację pomiędzy budynkami.
PROJEKT WNĘTRZ Z ROZBUDOWĄ SCHRONISKA TURYSTYCZNEGO PTTK NA SKRZYCZNYM
 
Autor: Magdalena Kania | Pracownia dyplomowa | promotor: prof. Marek Błażucki
Kierownik Pracowni Grafiki Komputerowej: DR ARCH. WNĘTRZ MONIKA KILAN-BOROWSKA

Pracownia grafiki komputerowej

Przewodniczący Komisji Programowej na kierunku Architektura Wnętrz | Kierownik Pracowni Wystaw i Form Przestrzennych: MGR ARCH. WNĘTRZ WALDEMAR SZWEC

Projektowania Wystaw i Form Przestrzennych

Kierownik Pracowni Projektowania Architektonicznego: MGR INŻ. ARCH. ANNA NIEMCZYK-WOJTECKA

Projektowanie architektoniczne