Z wizytą w Czechach

Z wizytą w Czechach

W ramach programu Erasmus + w dniach od 17.09.2017r. do 22.09.2017r. kierownik biura karier – Mira Romaszkan – złożyła wizytę w University of West Bohemia / Západočeská Univerzita v Plzni w Republice Czeskiej.

„Na samym początku chciałabym zachęcić wszystkich studentów oraz pracowników do wyjazdu na tzw. Erasmusa. Jest to program, dzięki któremu zdobywa się doświadczenie, poznaje nową kulturę i jej historię, ale również są to ciekawe podróże i czasami niesamowite „kulinaria”. Nowi ludzie, nowe znajomości, nieznane miasto, inny język, kultura i ludzie to wszystko odkrywa się każdego dnia na nowo będąc w innym kraju. Nawet będą tak krótko.

Uniwersytet Czech Zachodnich w Pilznie (tak brzmi jego polska nazwa) jest 6 uczelnią w rankingu najlepszych uczelni w Czechach. Jest też bardzo dużą uczelnią – oferuje studia na 9 wydziałach, gdzie kształci się ok. 20 tys. studentów, oczywiście przede wszystkim z Czech, ale spotkałam też studentów z Korei, Meksyku czy innych krajów europejskich.

Program wizyty był bardzo dobrze przygotowany, bardzo intensywny i obfitował w wiele spotkań, warsztatów, obserwacji. Chciałam w tym miejscu bardzo podziękować wszystkim cudownym ludziom, którzy byli moimi mentorami w czasie tej wizyty: dr Romana Suchá, dr Jiří Preis, dr Jan Tlučhoř, dr inż. Milan Edl. Zdecydowaną większość czasu spędziłam na uniwersytecie, ale znalazł się też czas na zwiedzanie przepięknego starego miasta, browaru Pilzer Urquell oraz synagogi (trzeciej pod względem wielkości na świecie)”.